Propozycje literatury


Propozycje literatury


„Wychowanie bez porażek”- Gordon Thomas

Niniejsza książka to światowy bestseller. Dr Thomas Gordon proponuje w niej bowiem nową skuteczną metodę pedagogiczną rozwiązywania konfliktów powstających miedzy rodzicami a dziećmi. Autor krytykując dotychczasowe modele rozwiązywania konfliktów (oparte na błędnym schemacie „zwycięzca – pokonany”), proponuje stosownie metody bez pokonanych. Dąży do wprowadzenia takich zasad komunikacji, które w sytuacji konfliktowej pozwolą znaleźć rozwiązanie kompromisowe, zadowalające obie strony. Wielka zaletą pracy Thomasa Gordona, obok jasnego wykładu i prostego języka, jest pokazanie, jak praktycznie się posługiwać metodą bez pokonanych. Choć odnosi się ona przede wszystkim do stosunków miedzy rodzicami a dziećmi, może być wykorzystywana także  w innych międzyludzkich sytuacjach konfliktowych.


„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały…” Adele Faber

„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały – jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”? Te pytania wielokrotnie zadaje sobie chyba każdy rodzic.

Być może nie ma uniwersalnego poradnika dobrego rodzicielstwa, książka „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały – jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” daje jednak rodzicom cenne wskazówki i pokazuje nowe metody wychowawcze, dzięki którym łatwej zrozumieć postępowanie dziecka.
Autorki w sposób niezwykle osobisty, pełen życzliwości i prostoty dzielą się swoim własnym doświadczeniem oraz głęboką wiedzą na temat dylematów rodzicielskich i dziecięcych uczuć, sposobów nawiązywania współpracy, skuteczności i nieskuteczności pochwał oraz kar. Ujawniając przyczyny porażek wychowawczych i wskazując sposoby ich uniknięcia, uczą rodzicielstwa dojrzałego i satysfakcjonującego.

 

„Jak mówić dziecku NIE”- Phillips Asha

Wiele osób odmawianie czegokolwiek własnemu dziecku traktuje jako niszczenie w sobie rodzica doskonałego. Pogląd, że należy przychodzić na każde zawołanie malucha, aby zaspokoić wszelkie jego potrzeby, prowadzi w rzeczywistości do tego, że dziecko staje się nieszczęśliwe i źle przystosowane. Książka amerykańskiej terapeutki pomoże zdezorientowanym rodzicom w zastanowieniu się, w jakich okolicznościach można, a nawet należy, wyrazić sprzeciw. Wyjaśnia, jak i dlaczego rodzice, pomimo najlepszych intencji, popełniają błędy, oraz wskazuje sposoby ich unikania.

 

 „Bajki terapeutyczne” – Molicka Maria

Jeżeli chcesz pomóc dziecku w przezwyciężeniu lęku, gdy boi się przedszkola, szpitala, porzucenia, kompromitacji, gdy ciężko przeżywa konflikty w rodzinie lub pierwszy raz zetknęło się ze śmiercią – czytaj mu BAJKI TERAPEUTYCZNE

_______________________________________________________________

Kiedyś, gdy mama chciała, aby dziecko pamiętało o czymś ważnym wiązała mu na chusteczce supełek. Każda z zwartych tu historii (jedna na każdy dzień tygodnia) jest takim właśnie supełkiem. Każda z nich porusza temat wart zapamiętania zarówno przez dziecko, jak i przez nas – rodziców. Opowieści zawarte w tej książce pomogą rodzicom spojrzeć na świat oczami dziecka, zrozumieć jego emocje i marzenia. Dzieci natomiast będą mogły wyciągnąć z nich wnioski, które pragną im przekazać rodzice.

 

 

Zbiór ponad dwudziestu opowiadań do wspólnego czytania, które pomogą nie tylko dzieciom, ale także dorosłym i pokażą, że świat widziany oczami dziecka jest zupełnie inny.  Mądre i ciekawe historie czyta się jednym tchem. Znajdziecie w niej zbiór historyjek, a w każdej z nich ukryte przesłanie.