Powstanie Styczniowe – wystawa

W styczniu obchodzimy kolejną rocznicę Powstania Styczniowego, ostatniego zrywu wojennego Polaków mającego na celu odzyskanie niepodległości. Mimo heroicznej walki Powstanie upadło a Powstańcy zostali zesłani na Syberię albo zmuszeni do emigracji. Galicja, jak nazywano wtedy część Polski pod zaborem CK Austrii, nie brała bezpośrednio udziału w walce. Nie znaczyło to jednak, że mieszkający tu Polacy nie pomagali Powstańcom. Prowadzono zbiórki pieniędzy, broni i żywności. Formowano również oddziały zbrojne, które próbowały przedostać się przez granicę i włączyć do walki narodowowyzwoleńczej. W GBP Jedlicze, Filia Żarnowiec z tej okazji zorganizowano wystawę unikatowych książek opisujących te tragiczne wydarzenia.