„Fantastyczne Fabuły”- warsztaty projektowania gier planszowych


W ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Książka – Moja Pasja” w dniu 15 czerwca br. odbyły się nowatorskie warsztaty projektowania gier planszowych, w sposób nietypowy, ponieważ w formie on-line z wykorzystaniem platformy internetowej. Zajęcia poprowadził Paweł Kopijer, znany nam już pisarz książek fantasy, którego gościliśmy na spotkaniu autorskim tydzień wcześniej.

Warsztaty odbyły się w trzech miejscach równocześnie. Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jedliczu brała udział w zajęciach bezpośrednio z pisarzem. Natomiast uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Potoku i Dobieszynie dołączyli do wydarzenia on-line, znajdując się w swoich szkolnych pracowniach komputerowych. Do moderacji spotkania zaangażowano dodatkowo dwie osoby, dbające o sprawny przebieg warsztatów w sieci. Całe wydarzenie można także  było śledzić jako transmisję na żywo, na fanpage`u biblioteki.

Uczniowie podzieleni na zespoły zapoznali się z rodzajami gier, ogólnymi zasadami ich projektowania i użytkowania. W oparciu o fabułę zaczerpniętą z literatury fantasy,  młodzież określiła ogólną koncepcję i zasady obowiązujące w tworzonych przez siebie „planszówkach”. Realizacja pomysłów na najciekawszą grę odbyła się z wykorzystaniem platformy Tabletopia.

Temat wzbudził niezwykłe zainteresowanie, o czym świadczyło zaangażowanie uczestników, ich aktywność i dociekliwość. Efektem warsztatów było stworzenie prototypów gier planszowych, które uczniowie będą mogli w przyszłości wykorzystywać i udoskonalać, w oparciu o pozyskane umiejętności. Zaciekawieni tematem, pewnie chętniej też będą sięgać po literaturę, szukając inspiracji do swych projektów.