kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły


 

Refleksje czytelniczki
2009-06-09
Każde zaproszenie wysłane do mnie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedliczu jest zawsze ważne. Bo cóż może być piękniejszego od słów zaklętych w książkach. Ale to ostatnie było szczególne – 4 czerwca- 10 rocznica nadania Bibliotece imienia Kaspra Wojnara.

Całe spotkanie przygotowane z rozmachem, a równocześnie pełne ciepła i naturalności. Przybliżono ważniejsze wydarzenia z życia Kaspra Wojnara- księgarza, pisarza, i wydawcy. Uczniowie z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie wykonali brawurowo kilka utworów Chopina.
Pani Elżbieta Kochańska przeczytała uchwałę nadania imienia Bibliotece. I wydawałoby się, że cóż może być szczególnego w takich suchych wiadomościach, a ja właśnie w tym momencie odczułam ważność tego wydarzenia i swojej przynależności do społeczności Jedlicza.
Powitano kolejnych gości, ale chyba dla wszystkich , zaskoczeniem byli goście szczególni – Janina Henryk Wojnarowie. Wnuk Michała (młodszego brata Kaspra) był jedyną osobą na sali, która pamiętała Kaspra i to co opowiadał było takie zwyczajne, takie oczywiste, a równocześnie przez to, tak szczególne. W naturalny sposób przybliżył nam dzieje rodziny – wojenną gehennę, wywózkę na Sybir, tułaczki wojenne, nie do końca szczęśliwe powroty i spotkania powojenne. Pan Zdzisław Łopatkiewicz przedstawił nam obraz biblioteki przez pryzmat historii powstania, książek, a przede wszystkim ludzi, którzy ją tworzyli i tworzą do dzisiaj. A wśród nich p. Elżbieta Kochańska – dyrektor Biblioteki. Cieszę się, że tyle miłych słów padło pod jej adresem, bo jest osobą szczególną – osobą żyjącą wśród książek, ale również dla tych, którzy z nich korzystają. Chylę czoło przed Burmistrzem Gminy p. Zbigniewem Sanockim , że pomimo nawału obowiązków znalazł czas na takie zaangażowanie w całym przedsięwzięciu, że rozumie i czuje potrzebę powiększania księgozbioru i unowocześniania Biblioteki.
Goście zwiedzali ,,perełki” naszej Gminy – te historyczne i te współczesne.
Rozmawiałam o tej wycieczce, o spotkaniu i tak miło, że p. Wojnarowie odnaleźli w Jedliczu nie tylko swoją historię, ale przede wszystkim ludzi ciepłych, umiejących stworzyć wspólnie nie tylko chwile, ale coś co zostaje na dłużej.


powrót
© Copyright Biblioteka Jedlicze 2006 - Autor Radosław Bargieł