kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły


 

„Kasper Wojnar – księgarz, działacz niepodległościowy, legionista”
2008-11-18
Pan Zdzisław Łopatkiewicz – odkrywca postaci Kaspra Wojnara – patrona Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedliczu, napisał książkę o życiu i działalności naszego rodaka z Borku.
Biblioteka w Jedliczu ma zaszczyt i przyjemność poinformować, że stała się wydawcą tejże publikacji dzięki poparciu i dużemu zainteresowaniu Pana Zbigniewa Sanockiego Burmistrza Gminy Jedlicze.

Promocja wydanej książki w dniu 21 listopada 2008 r. o godz. 17.00 będzie godnym uczczeniem 60 rocznicy śmierci Kaspra Wojnara.

ZAPRASZAMY !

Sala Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu.


Z archiwistycznych pasji odkrywania historii lokalnej zrodziła się biografia Kaspra Wojnara – postaci silnie związanej z dwoma, nieobojętnymi również mnie, miejscami na ziemi – Jedliczem i Krakowem. Wojnar urodził się w 1871 roku we wsi Borek w rodzinie chłopskiej. Był wówczas jednym z wielu noszących to popularne na naszych terenach nazwisko, a i dziś często i bezbłędnie kojarzone z Ziemią Krośnieńską. Naukę rozpoczął w Jedliczu, by później związać się ze szkołą jasielską. Chyba tu właśnie zdeterminowały się późniejsze koleje losu Kaspra – lektura Historii Polski Chociszewskiego ukierunkowała młodego człowieka ku wartościom, którym pozostał wierny całe życie, a wśród nich dominująca – patriotyzm. Będąc studentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął działalność w tajnych organizacjach patriotycznych. Z Krakowem związała go również działalność księgarska i wydawnicza pozostawiająca spore korzyści intelektualne rodzinnym okolicom. Ślad po sobie pozostawił także jako legionista – ten epizod otwiera szeroko opisane warunki ówczesnej Europy.

Zdzisław Łopatkiewicz sprawnie wpisuje dzieje jednego człowieka w szeroką perspektywę historyczną. Łączy wrażliwość i szacunek wobec symboli naszego regionu z dystansem badacza. Biografia została w doskonały sposób podparta zapiskami jej bohatera a także jego towarzyszy i przyjaciół. Te pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat cytaty stały się punktem wyjścia w do ich rzetelnych, analitycznych aktualizacji, których dokonuje Łopatkiewicz.
Książka wydaje się zatem być cenna nie tylko z perspektywy lokalnej, ale i historiozoficznej.

Wrażenia Anety Wojnar studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego po przeczytaniu publikacji.

powrót
© Copyright Biblioteka Jedlicze 2006 - Autor Radosław Bargieł