kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły


 

Roztrzygnięcie konkursu „Życie i twórczość Marii Konopnickiej”
2007-06-29
Maria Konopnicka należy do jednej z najwybitniejszych postaci wśród pisarzy i poetów polskich. Pisała wiersze przepojone wielką miłością do pięknych krajobrazów, nowele w których poruszała ważne problemy społeczne. Dużo pisała dla dzieci, mówi się nawet że stworzyła pewien wzór książek dla młodego czytelnika. W utworach starała się uczyć dzieci co jest dobre, a co złe. Obok dydaktyzmu wprowadzała fantastyczne postaci i ciekawą fabułę, co sprawia, że książki nie są nudne i nadal podobają się młodym czytelnikom. Nie dziwi więc fakt, że konkurs literacki „Życie i twórczość Marii Konopnickiej” znalazł tylu zainteresowanych, zarówno wśród dzieci młodszych z klas III-IV jak i starszych V-VI, bo w takich kategoriach został ogłoszony. Do Biblioteki wpłynęło łącznie 200 prac uczniów, Poziom tych prac był bardzo wysoki. Wymagał dużego nakładu pracy, a wszyscy wykazali dociekliwość i szczegółowo analizowali biografię poetki.
Jak to w konkursach bywa pojawiły się również błędy, przeważnie w pracach których autorzy korzystali z Wikipedii – encyklopedii internetowej. Dowodzi to faktu, że książka jako wiarygodne źródło informacji jest nadal niezastąpiona. Z pochodnych źródeł informacji trzeba korzystać bardzo ostrożnie.
Komisja przyznała 62 nagrody i 20 wyróżnień.
Laureatami konkursu w poszczególnych szkołach zostali: z SP w Jedliczu, kategoria klas III-IV: Radosław Czeleń, Kamil Grzebyk, Jakub Giemza. Z SP w Długiem: Damian Biedroń, Agata Chochołek, Sylwia Garbacik. Z SP w Dobieszynie: Paulina Maciejowska, Anita Mastej, Aleksandra Szymbara. Z SP w Jaszczwi- Karolina Pilat, Kamila Janas, Brygida Bożek. Z SP w Moderówce- Mateusz Dobrowolski, Łukasz Kozioł, Katarzyna Świszcz. Z SP w Piotrówce: Arkadiusz Lepucki i Gabriela Gabor. Z SP w Podniebylu: Monika Półchłopek, Paweł Polak, Angelika Borek. Z SP w Potoku – Magdalena Malik, Monika Kustroń, Estara Jakubiec. Z SP w Żarnowcu Michał Stasz, Przemysław Boruta, Kacper Stasik.
Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Uzupełnieniem wiadomości o Marii Konopnickiej było wysłuchanie prelekcji Zdzisława Łopatkiewicza „Moja przygoda z twórczością Marii Konopnickiej”. Słuchając pana Łopatkiewicza dzieci mogły się przekonać, że wiele pokoleń na całym świecie wychowało się na Janku Wędrowniczku, Stefku Burczymusze, Franku... i innych utworach poetki.
Poetka, która ostatnie lata swojego życia związała z Żarnowcem jest dla nas wielką chlubą.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy do dalszych ciekawych lektur.


powrót
© Copyright Biblioteka Jedlicze 2006 - Autor Radosław Bargieł