kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły


 

spotkanie z Andrzejem Potockim
2008-04-25
24 kwietnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Kaspra Wojnara w Jedliczu odbyło się spotkanie z Andrzejem Potockim. Autor w bardzo interesujący sposób opowiadał o swojej pracy, którą jak dało się zauważyć wykonuje z dużą pasją. W swojej twórczości preferuje przede wszystkim tematykę bieszczadzką. Bieszczady to szczególny region, który zamieszkiwały różne grupy etniczne żyły razem, a jednak po swojemu. Z tej wielokulturowości powstała tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i o bogactwie tej historii opowiadał autor.
Przypadek sprawił, że jego pasją stały się legendy, niedoceniane przez historyków „legenda jest samym źródłem historycznym. To tradycja ustna przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zebrana jest w niej pamięć pokoleń” - mówił.
Sporo miejsca autor poświęcił ludności żydowskiej. Podkreślił znaczny wkład tego narodu dla polskiej kultury.
Opowieści autora uświadomiły zebranym jak interesującym miejscem są Bieszczady i że warto znać historię zwłaszcza tę najbliższą.
Mamy nadzieję, że uczniowie gimnazjum – którzy również uczestniczyli w spotkaniu z autorem – obowiązkową lekturę „Księga legend i opowieści bieszczadzkich” będę czytać z przyjemnością.

powrót
© Copyright Biblioteka Jedlicze 2006 - Autor Radosław Bargieł