kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły


 

WIELCY POLACY, WIELKIE ROCZNICE...
2007-12-19
Gminna Biblioteka Publiczna im. Kaspra Wojnara wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jedliczu zaprosiła mieszkańców na spotkanie "Wielcy Polacy, Wielkie Rocznice – Maria Konopnicka, Stanisław Wyspiański".
Rok 2007 jest rokiem szczególnym w kulturze polskiej , 100 rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego i 165 rocznica urodzin Marii Konopnickiej. To wielcy pisarze, których łączyło wiele.
Spotkanie rozpoczęła Kasia Sanocka prezentacją rapsodu Marii Konopnickiej o Stanisławie Wyspiańskim "Jego duch", natomiast Ela Kochanek wiersz "Harfę ty nosisz.."
Pani Ania Krawczyk w sposób ciepły i niezmiernie interesujący przybliżyła wszystkim postać Wyspiańskiego – człowieka renesansu tworzącego w Młodej Polsce.
Zdzisław Łopatkiewicz, który jest Wydawcą książki "Jego duch Marii Konopnickiej rapsod o Wyspiańskim" zapoznał nas z tajnikami "znajomości" Konopnickiej i Wyspiańskiego.
Dzieło Pana Łopatkiewicza to książka o dużej wartości, bezbłędnie wydana i opracowana utrafia w sam czas, ukazała się w Roku Wyspiańskiego. Zważywszy na to, że utwór nie był drukowany od 1925 roku, autor wydając je złożył hołd zarówno Konopnickiej jak i Wyspiańskiemu.
Oprawa muzyczna w wykonaniu Doroty Skibickiej wraz z uczennicami Zespołu Szkół Muzycznych wprowadziła wszystkich w świat czaru i duchowości tym bardziej że na scenie królowały trzy anioły jakby zapraszając nas wszystkich do takich wrażeń.


powrót
© Copyright Biblioteka Jedlicze 2006 - Autor Radosław Bargieł