kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły


 

Promocja książki Tadeusza Łopatkiewicza
2012-05-18
„Nie potrzeba beczki soli, starczy kawy dzbanek
By się poznał z muz kochankiem malarstwa Kochanek”

Jan Izydor Sztaudynger
Krosno 21 XI 1963Tadeusz Łopatkiewicz z wykształcenia etnograf z zamiłowania regionalista. Od lat zajmuje się badaniami przeszłości południowo-wschodniej Polski szczególnie Łemkowszczyzny i Pogórza. Interesuje się historią sztuki, konserwacją zabytków na obszarze Karpat Wschodnich. Jego zaangażowanie w sprawy Krosna i regionu wyraża się licznymi publikacjami dokumentującymi kulturę regionu. Nagrodzony nagrodą I stopnia im. Franciszka Kotuli , Medalem Franciszka Kotuli oraz I Nagrodą Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Wspólnie z bratem Piotrem otrzymał również Nagrodę Prezydenta Krosna. Pracuje w spółce Raf-Bit w Jedliczu, gdzie kieruje działem Systemów Sieciowych. W toku tej pracy nagrodzony przez Korporację Microsoft prestiżowym tytułem Most Valuable Professional, który otrzymał jako dziewiąty informatyk w Polsce.

Jego praca na rzecz regionu zaowocowała książką „Karykatury z teki Stanisława Kochanka…”

Stanisław Kochanek wybitny malarz przyszedł na świat w Jedliczu. Tu przy obecnej ulicy Kościuszki w nieistniejącym już domu powstały jego pierwsze artystyczne prace i akwarele, które świadczyły o wybitnym talencie autora. Po ukończeniu ASP w Krakowie wrócił do Jedlicza. Sprawił, że obrazy znalazły się w domach jego przyjaciół i znajomych. Dla kościoła w Jedliczu namalował obraz św. Stanisława Kostki oraz polichromię we wnętrzu kaplicy cmentarnej. W dużym i znaczącym dorobku artysty jest obszar szczególnie mu bliski to teki wspaniałych karykatur, które możemy oglądać w książce Tadeusza Łopatkiewicza.
Książka jest reedycją 150 autorskich karykatur Stanisława Kochanka, zawiera bardzo rzetelny tekst autorski, wstęp, który wprowadza nas w tematykę książki biogram artysty, przypisy, bibliografia, indeksy doskonale opracowane no i karykatury, często znanych nam osób. Jednym słowem książkę wspaniale się czyta i ogląda.

W dniu 11 maja 2012 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jedlicze odbyła się promocja wyżej wymienionej książki. W spotkaniu wzięły udział władze samorządowe Gminy Jedlicze, syn Stanisława Kochanka Jacek, rodziną, znajomi oraz wielbiciele talentu malarza.
Oprawę muzyczną spotkania wykonał kwartet klarnetowy „SMS” z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie.


powrót
© Copyright Biblioteka Jedlicze 2006 - Autor Radosław Bargieł