kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły

kliknij po szczegóły


 

Spotkanie autorskie z Barbarą Powroźnik
2011-04-21
Czytam historię i widzę coś robił
Przez tysiąclecia, Człowiecze!
Zabijałeś, mordowałeś i wciąż przemyśliwasz
Jak to robić lepiej.
Zastanawiam się, czyś godzien,
Aby Cię pisać przez wielkie C.
/Leopold Staff/


Słowa poety w zupełności oddają charakter spotkania autorskiego z Barbarą Powroźnik, które w dniu 15.04.2011 r. odbyło się Bibliotece w Jedliczu.

Barbara z Bilewiczów Powroźnikowa, została wraz z całą rodziną wywieziona w głąb „nieludzkiej ziemi” 10 lutego 1940 roku. XX-wieczna droga krzyżowa zakończyła się po 6 latach tułaczki, w marcu 1946 r. Tragiczne, nieprawdopodobne wręcz wydarzenia z tamtych lat przytaczane przez autorkę głęboko poruszyły młodzież, która uczestniczyła w spotkaniu. Wspaniała lekcja historii, lekcja patriotyzmu zakończyła się złożeniem kwiatów przy Urnie Z Ziemią Katyńską i tablicą upamiętniającą śmierć kpt. Stanisława Janochy, który zginął w Katyniu.

Pozwolę sobie zacytować wpis autorki który po zakończeniu spotkania złożyła do kroniki Biblioteki.

„Miałam przyjemność być w Gminnej Bibliotece im. Kaspra Wojnara w Jedliczu po raz trzeci tj. 15.04.2011 r. Jestem pod wrażeniem. Miesiąc kwiecień, nastrój i wystrój sali i obecność młodzieży szkolnej nadały naszemu spotkaniu bardzo uroczysty klimat. Młodzież bardzo kulturalnie i uważnie wsłuchana była w moje przeżycia z zesłania. Tematem moich wspomnień jest historia dotycząca II wojny światowej Kresów Wschodnich.

Jako córka osadnika wojskowego z Nowogródczyzny doświadczona zostałam Syberią i wszystkim jej konsekwencjami. Zesłano nas na „zagładę” z rozkazu Stalina oraz Ławrientija Berii. Jechało nas bardzo dużo, byliśmy załadowani w towarowe, brudne i zimne wagony. 40 dni podróży w ekstremalnych warunkach urągających godności człowieka, wieziono nas w archangielskie lasy.

To co przeżyłam napisałam we wspomnieniach.

Przekazuję tę historię młodzieży szkolnej, która bardzo uważnie wsłuchuje się w temat „syberiady” od naocznych świadków. Wszystko przeżyłam głód, wygnanie, niewolę, bo cuda czyni modlitwa „Pod Twoją obronę”.
Zbigniew Herbert powiedział „ Nie przeżyłeś, by żyć, ale po to aby dać świadectwo prawdy” w myśl tej dewizy czynię to z wielką pasją, poświęceniem, oddaję w ten sposób wszystkim Polakom, którzy nie wrócili cześć, hołd i szacunek.

Dziękuję wspaniałym paniom z Biblioteki i Gminnego Ośrodka Kultury, składam uznanie i szacunek za organizację takich spotkań. No i że Pan Burmistrz Piotr Rostek znalazł chwilę czasu posłuchać historii żywego słowa o 10- letniej dziewczynce, której przyszło ten koszmar przeżyć.

Bóg był dla mnie łaskaw, bo wróciłam i dożyłam przeszło 80 lat i mogę spotkać się z młodzieżą. Oby Bóg uchronił naszą młodzież mi następne pokolenia od tych strasznych przeżyć.

Barbara Powroźnik
powrót
© Copyright Biblioteka Jedlicze 2006 - Autor Radosław Bargieł